התקנת מעליות אפשרית כמעט בכל בית בקלות ובמהירות ולה יתרונות רבים לכל דיירי הבית או הבניין
 
בניינים ישנים לא היו מצויידים במעליות אלא רק חדרי מדרגות אך עם התפתחות הטכנולוגיה ושכלולי העבודה ניתן להתקין מעליות כמעט בכל בית ובניין אשר יעזרו לכל דיירי הבניין בין אם מדובר במעלית גדולה או קטנה, חיצונית או פנימית בתוך חדרי מדרגות. בואו נבין מעט יותר אודות התקנת מעליות.
 
התנאים להתקנת מעליות

חוק המקרקעין בישראל מבהיר בצורה מדוייקת מהם התנאים להתקנת מעלית בבניין וכך החוק קובע כי בעלי דירות אשר בבעלותם שני שליש מהדירות בבית המשותף, רשאים במסגרת אסיפת דיירים להחליט על התקנת מעלית ברכוש המשותף במידה ו-2 התנאים הבאים מתקיימים:

1. ניתן לקבל היתר בניה להתקנת מעלית.
2. ניתן להתקין את המעלית באופן שלא יהיה בו כדי לגרום לפגיעה מהותית בדירות האחרות או בחלקן, ברכוש המשותף או בחזות הבית.
 
סוגי מעליות לבחירה

קיימים 2 סוגי מעליות שהן מעלית פנימית ומעלית חיצונית. במידה וישנו חלל בחדר המדרגות בשטח חתך של 1.5 מ"ר אזי ניתן להתקין מעלית פנימית בבניין. במידה ולא, פיר המעלית ייבנה מחוץ לבניין ויהיה צמוד לחדר המדרגות. זוהי מעלית חיצונית.
 
לאחר שהוחלט היכן תותקן המעלית יש לבחור עתה בין מעלית חשמלית למעלית הידראולית. מה ההבדל בין המעליות? מעלית חשמלית מונעת ע"י חיכוך אך למעלית הידראולית יתרונות רבים יותר וזאת כיוון ש:

  • אין צורך לבנות חדר על גג הבניין כמו שמתחייב בבניית מעלית חשמלית ולכן גם מפשט את תהליך קבלת הרישיון לבניית מעלית.
  • היא מאוד שקטה.
  • אמינותה גבוהה ביותר.
  • אין עומסים על תקרת הבניין.
  • במעליות הידראוליות הנוסע יכול לחלץ את עצמו מתא המעלית במקרה של הפסקת חשמל, מה שלא אפשרי במעלית חשמלית.
מי משלם עבור התקנת מעלית וכמה זה עולה?

החוק קובע כי בעלי הדירות אשר מחליטים על התקנת מעלית הם שיישאו בנטל ההוצאות אך כמובן הדיירים יכולים להחליט בינם לבין עצמם מי ישלם כמה וכן מי יהיה פטור מתשלום עבור ההתקנה. בכל מקרה שהוא, בעלי הדירות בקומת קרקע לא יישאו בהוצאות וזאת אפילו אם הם נמנים על המחליטים להתקינה. לגבי שאר הדיירים יכולים להחליט ביניהם אודות חלוקת התשלומים לפי הסכם מוסכם על כולם.
 
לגבי המחיר, מחיר ממוצע של התקנת מעלית בבניין בין 5-3 קומות הינו כ-350,000 ש"ח כאשר המחיר משתנה בהתאם לתשתית הבניין, תנאי הבניין, מספר הקומות וסוג המעלית המבוקשת. יש לזכור כי תצטרכו גם לשלם אודות עבודות חשמל, תלת-פאזי ולעיתים גם נדרשות עבודות הכנה לבניין טרם התקנת המעלית בסדר גודל של כ-40,000-30,000 ש"ח. לאחר שהמעלית הותקנה הגיע הזמן לבחור חברה לצורך אחזקת מעליות וגם פה יש הוצאה כמובן אך היתרונות להתקנה בהחלט משתלמים.
 
למה זה טוב?

להתקנת מעליות בבניין או בית פרטי יתרונות אשר גוברים על ההוצאות הכספיות והן:

1. התקנת מעלית ביתית בבית פרטי יכולה לעזור לאנשים מוגבלים ואשר קשה להם לעלות מספר קומות וכן להזזה של חפצים בין קומות בקלות.
2. מעלית מעלה את ערך הדירה בכ-40%-20% כאשר ככל שהדירה גבוהה יותר, כך ערכה יגדל יותר.
3. נוחות שימוש ושדרוג משמעותי בהנעה במעלית אל מול עליה במדרגות.
4. לא לשכוח לבצע שיפוץ מעליות מידי זמן מה שכן התחושה בכניסה לבניין הינה נעימה יותר לדיירים ולאורחים המבקרים.
 
התקנת מעלית אולי יקרה בהתחלה אך לטווח הארוך היא תשרת את כל דיירי הבניין הן בנוחות השימוש והן בעליית ערך הדירות בבניין